Zmień rozmiar tekstu A A A Zmień kontrast

Informacje

Zastrzeżenie dokumentów

Utraciłeś dokumenty?

Nie ryzukuj!

Zastrzeż je w Banku!

Natychmiast udaj się do dowolnej placówki swojego banku.

www.DokumentyZastrzezone.pl

Dziennie notuje się nawet kilkadziesiąt prób posłużenia się cudzym lub podrobionym dokumentem! Dowiedz się, jak uniknąć przykrych konsekwencji związanych z utratą dokumentów. Rad udziela Związek Banków Polskich – administrator Systemu DZ – jedynej ogólnokrajowej, powszechnie dostępnej i działającej w trybie on-line bazy danych o zastrzeżonych dokumentach tożsamości w Polsce.

  1. Natychmiast udaj się do dowolnej placówki swojego banku.
  2. Na miejscu zastrzeż dokument w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE (najważniejsze są: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, książeczka wojskowa, książeczka marynarska, karta pobytu, dowód rejestracyjny oraz karta płatnicza).
  3. Jeżeli nie posiadasz rachunku bankowego, powinieneś odebrać ze swojego Urzędu Gminy zaświadczenie o utracie dokumentu. Z nim powinieneś udać się do dowolnego banku przyjmującego zastrzeżenia nie tylko od swoich klientów (aktualna lista znajduje się na stronie internetowej www.DokumentyZastrzezone.pl) i tam zastrzec swój dokument. W tej sytuacji bank może potrzebować od Ciebie także innego dokumentu potwierdzającego tożsamość, dlatego powinieneś mieć go przy sobie.
  4. Pamiętaj, że wystarczy dokonać zastrzeżenia w jednym oddziale, aby dane automatycznie przekazano do każdego banku, firmy i instytucji korzystającej z Systemu DZ.
  5. Dane o zastrzeżonym dokumencie trafią do banków, ale będą dostępne także dla innych podmiotów takich jak operatorzy telefonii komórkowych, Poczta Polska, pośrednicy finansowi, agencje rozliczeniowe, firmy leasingowe, notariusze, firmy ochroniarskie, hotele, wypożyczalnie i agencje pośrednictwa sprzedaży pośrednictwa sprzedaży i wynajmu nieruchomości.
  6. Następnie powiadom o zaginięciu Policję (w przypadku, gdy utrata nastąpiła w wyniku kradzieży lub innego przestępstwa).
  7. Nie zapomnij zawiadomić najbliższego organu gminy lub placówki konsularnej aby wyrobić nowy dokument.

Pamiętaj: mimo, że otrzymasz nowy dokument, nie odzyskasz już skradzionej tożsamości! Należy go zastrzec, gdyż w przeciwnym wypadku złodzieje mogą wykorzystać Twój dokument m.in. do:

  1. wyłudzenia pożyczki,
  2. wynajęcia mieszkania lub pokoju hotelowego w celu kradzieży wyposażenia czy unikania opłat,
  3. kradzieży wypożyczonego samochodu lub innych przedmiotów,
  4. zakładania fikcyjnych firm do wyłudzania kredytów, zwrotu podatków.
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

SiteLock

© 2024 Bank Spółdzielczy w Białej Rawskiej