Zmień rozmiar tekstu A A A Zmień kontrast

O Banku

Historia

Zalążki spółdzielczości bankowej na terenie Białej Rawskiej i okolic sięgają roku 1924, kiedy to w pobliskim Chodnowie utworzona została spółdzielnia oszczędnościowo-pożyczkowa, tzw. Kasa Stefczyka. Choć nie zachowały się z tego okresu żadne dokumenty, dowodem istnienia tej spółdzielczej placówki bankowej jest książeczka obrachunkowa z zapisami operacji i stanem wkładu, będąca w posiadaniu jednego z okolicznych rolników. Założycielami Kasy Stefczyka w Chodnowie byli: 

Adam Staszewski 
Feliks Rosołowski 
Jan Furmański 
Jan Cupriak 
Anna Walczak 
Jan Major 
Wojciech Babicki 
Michał Bajerski

 

Na stanowisko pierwszego prezesa wybrano Feliksa Rosołowskiego. Oprócz udzielania rolnikom pożyczek i prowadzenia ich wolnych środków na książeczkach oszczędnościowych (wówczas obrachunkowych) Kasa obsługiwała również spółdzielnię mleczarską, założoną przez tych samych rolników w 1920 r. oraz spółdzielnię spożywców zwaną "Chodnowianką", na bazie której powstała po wojnie Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska" w Białej Rawskiej. Działalność Kasy przetrwała do 1936 r., a ostatnie ślady zostały zatarte podczas okupacji.

Po wojnie spółdzielnia bankowa odrodziła się w 1950 r. w Białej Rawskiej pod nazwą "Gminna Kasa Spółdzielcza z odpowiedzialnością udziałami" i obejmowała swoją działalnością 3 gminy: Białą Rawską, Starą Wieś i Marianów. Założycielami byli:

Zygmunt Stępniak z Ossy, 
Marian Jakubowski z Woli Chojnatej, 
Stanisław Dudek z Rosławowic, 
Józef Madej z Białej Rawskiej, 
Jarosław Koprowski, 
Jan Tkaczyk z Konstantynowa, 
Adam Misztal ze Studzianka, 
Seweryn Kielczak, 
Maria Pasińska z Białej Rawskiej, 
Mieczysław Kurmanowski z Antoninowa, 
Stanisław Niewola ze Słupiec, 
Władysław Gwiazdowicz ze Szwejek Nowych, 
Bolesław Wasiewicz z Białej Rawskiej, 
Aleksander Zdziechowicz z Rosławowic, 
Wacław Karpiński z Białej Rawskiej, 
Michał Bajerski z Białej Rawskiej

 

Na zebraniu założycielskim, które odbyło się 27 czerwca 1950 r. wybrano Zarząd w składzie:

Józef Madej - prezes Zarządu, 
Marian Jakubowski, 
Stanisław Dudek.

 

W kwietniu 1951 r. decyzją Sądu Powiatowego w Piotrkowie GKS została wpisana do rejestru spółdzielni. Wkrótce przejęła obsługę Gminnej Spółdzielni w Białej Rawskiej i objęła swym zasięgiem teren Sadkowic gdzie uruchomiono Punkt Kasowy, przekształcony później w Oddział Banku w Białej Rawskiej.

Przez pierwsze lata swojej działalności Bank Spółdzielczy nie miał własnej siedziby, urzędowano w pomieszczeniach wynajętych od prywatnych właścicieli. Po zwiększeniu liczby pracowników podjęto decyzję o budowie własnego obiektu, który ostatecznie został oddany  do użytku w 1966 r. W latach siedemdziesiątych poszerzono działalność o miejscowości: Dańków i Lubania.

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat Bank Spółdzielczy w Białej Rawskiej rozwija się  bardzo dynamicznie - przyłącza do siebie kolejne placówki bankowe i otwiera nowe. Zajmuje coraz wyższe miejsca na liście rankingowej banków spółdzielczych w Polsce. Obecnie plasuje się już w pierwszej dziesiątce, co jest bardzo dobrym wynikiem uwzględniając fakt, że w naszym kraju funkcjonuje obecnie ponad 580 instytucji finansowych tego typu.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

SiteLock

© 2024 Bank Spółdzielczy w Białej Rawskiej